Аллергия

Контактний дерматит

Контактний дерматит – це шкірне захворювання, яке виникає в результаті контакту епідермісу з подразнюючими речовинами. Існує два варіанти патології:

Зміст

  1. Причини виникнення контактного дерматиту
  2. Види контактного дерматиту
  3. Симптоми контактного дерматиту
  4. Діагностика контактного дерматиту
  5. Методи лікування контактного дерматиту
  6. Можливі ускладнення контактного дерматиту
  7. Особливості перебігу, діагностики та лікування контактного дерматиту в дітей

Причини виникнення контактного дерматиту

Алергічний контактний дерматит – це патологія, яка асоційована з активацією захисних механізмів організму. Перший контакт шкіри з алергеном супроводжується сенсибілізацією імунної системи, тобто здійснюється «перше знайомство» з чужорідним елементом. Цей етап безсимптомний. Але подальший вплив алергену на організм може викликати характерні симптоми захворювання.

Алергічний контактний дерматит належить до категорії «сповільненої алергії». У порівнянні з атопічним дерматитом (IgE-асоційована алергічна реакція негайного типу) алергічний контактний дерматит виникає за деякий час після потрапляння на шкіру алергену. Ці сполуки визначаються імунітетом як чужорідні, у результаті чого запускається каскад імунних реакцій.

Найбільш поширеними алергенами є:

Види контактного дерматиту

Контактний дерматит ділиться на:

За перебігом захворювання контактний дерматит може бути гострим і хронічним.

Симптоми контактного дерматиту

Симптоми контактного дерматиту включають:

Діагностика контактного дерматиту

Найважливішою частиною діагностики контактного дерматиту є ретельний огляд пацієнта й збір анамнезу.

Наявність у хворого іншої алергії (наприклад, харчової), а також алергічних захворювань у близьких родичів свідчить про можливість алергічних реакцій.

Для уточнення діагнозу призначаються додаткові дослідження:

Методи лікування контактного дерматиту

Основним напрямком у лікуванні пацієнтів з алергічним контактним дерматитом є припинення контакту з алергеном. У більшості випадків цього достатньо для регресії симптомів захворювання.

Медикаментозне лікування застосовується при виражених симптомах захворювання. У таких випадках призначаються антигістамінні препарати з седативною дією.

Для попередження рецидиву захворювання рекомендується:

Можливі ускладнення контактного дерматиту

На місці пухирів часто з’являються виразки, які служать вхідними воротами для різної бактеріальної флори.

Ускладнення контактного дерматиту, які виникають у разі приєднання вторинної бактеріальної інфекції:

Для попередження таких наслідків при перших симптомах хвороби потрібно звернутися до фахівця. Самостійне лікування може призвести до станів, які важко піддаються медикаментозній корекції.

Особливості перебігу, діагностики та лікування контактного дерматиту в дітей

Проблема контактного дерматиту вкрай актуальна для педіатрії, оскільки шкіра дитини надто ніжна й тому частіше зазнає негативного впливу навколишнього середовища. Алергічний варіант контактного дерматиту – рідкісне імунопатологічне захворювання.

Статистичні дані свідчать, що алергічний контактний дерматит більш характерний для дітей раннього віку (до 5 років). У старшому віці переважає простий контактний дерматит.

Шкірні (аплікаційні) алергологічні тести мають меншу діагностичну цінність у педіатричній практиці, оскільки часто дають хибнопозитивний результат.

Лікування дітей з контактним дерматитом практично не відрізняється від лікування дорослих. Але слід пам’ятати, що в дитячому віці препарати та їх дозування повинні підбиратися індивідуально для кожного пацієнта.