Значне погіршення екологічної ситуації на планеті, зміна харчових звичок і правил особистої гігієни, постійне збільшення числа потенційних алергенів призводить до стрімкого зростання захворюваності на алергію. І діти все частіше входять до групи ризику з розвитку алергій. За офіційними даними, за 20 років практично кожна друга дитина буде страждати на алергічні захворювання.
Для дітей з алергією особливу небезпеку становить тривале перебування в дитячому садку чи школі, адже там, порівняно з домівкою, значно зростає ризик контакту з потенційно небезпечними алергенами.
Зміст
- Причини розвитку алергії в дитячому садочку та школі
- Фактори ризику розвитку алергії у дитячому садочку та школі
- Головні правила профілактики алергії в дітей при відвідуванні школи або дитячого садочка
Причини розвитку алергії в дитячому садочку та школі
До найбільш поширених алергенів у дитячому садочку та школі належать:
- пил, що містить кліщів;
- бібліотечний пил, що містить частинки целюлози;
- цвіль;
- продукти життєдіяльності тварин (діти, з якими в школі чи садочку контактує хворий на алергію, можуть переносити на своєму одязі велику кількість шерсті тварин, навіть не здогадуючись про це);
- харчові продукти (далеко не завжди харчові продукти в буфетах та їдальнях відповідають правилам гіпоалергенних дієт).
Фактори ризику розвитку алергії в дитячому садочку та школі
Слід зазначити, що головними факторами, що підвищують ризик розвитку алергічних реакцій у дітей під час відвідування дитячого садочка або школи є:
- стресовий стан дитини;
- розумове та фізичне перенапруження;
- контакт з великою кількістю дітей (вони переносять на одязі шерсть тварин, пил; неконтрольовано обмінюються їжею);
- часто незадовільний (що потребує ремонту або заміни) стан приміщень та інвентарю (цвіль і пил на стінах, частинки штукатурки, комахи, що живуть у старих дерев’яних меблях є факторами, що провокують алергію);
- контакт з постільною білизною в дитячому садочку (у ковдрах, матрацах і простирадлах живе величезна кількість кліщів, що викликають алергію).
Головні правила профілактики алергії в дітей при відвідуванні школи або дитячого садочка
“Попереджений – значить озброєний” – саме ця фраза повинна стати головним девізом для всіх батьків, діти яких належать до групи ризику з розвитку алергічних захворювань. Знаючи, до яких алергенів чутлива ваша дитина, значно легше запобігти небажаному контакту з небезпечними факторами в школі чи дитячому садочку.
Саме тому вкрай важливе проведення скринінгових досліджень, спрямованих на виявлення тригерних факторів, які можуть спровокувати алергію в дитини.
Найбільш точним та інформативним серед таких досліджень є ALEX-тест, що дозволяє одночасно дослідити чутливість організму до 282 алергенів.
Дотримуючись наступних правил, можна суттєво знизити ризик розвитку в дітей алергічних реакцій, спровокованих відвідуванням школи або садочка:
- Батькам хворої на алергію дитини слід перебувати в постійному контакті з персоналом школи або садочка.
- Вихователі та вчителі обов’язково повинні знати про алергію у вашої дитини й розуміти, що потрібно робити в разі екстрених ситуацій (при розвитку гострих алергічних реакцій).
- Приміщення садка або школи слід утримувати в належному порядку.
- Старі, що провокують алергію, подушки, пледи, ковдри слід замінити на синтетичні аналоги.
- По можливості, в їдальні та буфеті повинна подаватися гіпоалергенна їжа.
- Потрібно привчати своїх дітей не обмінюватися їжею з іншими учнями чи вихованцями.