Розвиток алергічної реакції на введення вакцини є одним з можливих ускладнень вакцинації. Але варто розуміти, що далеко не всі поствакцинальні прояви викликані істинною алергією на вакцину. У більшості випадків локальні реакції в місці введення вакцини є наслідком прямого впливу компонентів препарату на організм і незабаром повністю зникають, не маючи ніякої небезпеки для людини.
Зміст
- Причини розвитку алергії на вакцини
- Симптоми алергії на вакцини
- Діагностика алергії на вакцини
- Лікування алергії на вакцини
- Особливості перебігу, діагностики та лікування алергії на вакцини в дітей
- Чи варто погоджуватися на вакцинацію з огляду на можливість розвитку алергії на вакцини
Причини розвитку алергії на вакцини
Причиною алергії на вакцину в більшості випадків є не діюча речовина препарату, а різні консерванти та стабілізатори. До найпоширеніших з них належать:
- алюміній;
- формальдегід;
- важкі метали;
- біологічні білкові компоненти (наприклад, курячий білок).
Симптоми алергії на вакцини
Для алергії на вакцини типовою є первинна поява симптоматики в місці введення препарату з можливою подальшою генералізацією процесу. У більшості випадків захворювання розвивається за типом:
- анафілаксії;
- анафілактичного шоку;
- кропив’янки;
- набряку Квінке.
Діагностика алергії на вакцини
Діагностична програма алергії на вакцини повинна обов’язково включати:
- збір скарг та аналіз анамнезу (у першу чергу, зіставлення часу виникнення симптомів з проведенням вакцинації);
- загальний огляд пацієнта;
- аналізи крові, сечі та калу;
- імунограму;
- специфічні діагностичні тести (дослідження рівнів Іg Е і G, ALEX тест).
Специфічна діагностика алергії на вакцину відіграє принципову роль у постановці діагнозу. Варто пам’ятати, що мало встановити взаємозв’язок між виникненням симптоматики та фактом проведення вакцинації. Вкрай важливо виявити конкретний компонент вакцини, який викликає алергічну реакцію.
Лікування алергії на вакцини
У лікуванні алергії на вакцини принциповим є виявлення критичного фактора й запобігання будь-якій можливості контакту з ним. У гострому періоді алергії можуть використовуватися антигістамінні та глюкокортикостероїдні препарати.
Особливості перебігу, діагностики та лікування алергії на вакцини в дітей
Принципової різниці в клініці, діагностиці та лікуванні поствакцинальної алергії в дітей і дорослих немає. Але слід пам’ятати, що ризик розвитку серйозних ускладнень у дитячому віці трохи вище, особливо за наявності супутньої патології.
Чи варто погоджуватися на вакцинацію з огляду на можливість розвитку алергії на вакцини
У жодному разі не варто відмовлятися від вакцинації через страх перед алергією. Варто пам’ятати, що за всю історію вакцинації за її допомогою вдалося врятувати життя мільйонам людей.
Насправді, не стоїть питання: вакцинуватися чи ні. Питання лише в тому, чим і коли вакцинуватися. Адже небезпечна не стільки вакцина, скільки її окремі компоненти. Обирати потрібно ті вакцини, у складі яких мінімальна кількість або немає взагалі алюмінію, важких металів, формальдегіду.
Перед вакцинацією обов’язково потрібно пройти ретельний медичний огляд. Не варто вакцинуватися в разі загострення супутніх захворювань. Лікарю перед проведенням процедури вакцинації обов’язково слід повідомити про всі випадки розвитку у вас алергічних реакцій.